Obytný automobil – HAPPY – PRODÁNO
13.9.2019
Obytný přívěs – STERLING EUROPA 390 – PRODÁNO
18.2.2020
Zobrazit vše

Jak připravit karavan na zimu

Pokud jste se rozhodli, že zimní kempování není nic pro Vás, máme zde pár rad. Ono totiž po letní sezóně nestačí karavan jen zaparkovat a na několik měsíců zamknout. Příprava na zimu s sebou přináší práci na víc. Pečlivá údržba vám na jaře usnadní rozjezd nové sezóny. Důkladnou péčí v jednotlivých sezónách můžete aktivně zabránit předčasnému stárnutí a nechtěnému opotřebení.

 1. Pečlivý úklid a vyklizení interiéru. Celý prostor kuchyně včetně ledničky a varných ploch umyjte dezinfekčním prostředkem, nezapomeňte vyčistit odpady. Podle typu instalovaného wc vypusťte kompletní obsah nádrže a ošetřete gumová těsnění. Zajistěte úplné vyprázdnění vnitřního zásobníku vody, otevřete všechny kohoutky, vyšroubujte vypouštěcí šrouby i odvzdušňovací zátky. Vodní čerpadlo můžete nechat běžet chvíli “na prázdno”. Zapojené plynové lahve doporučujem z karavanu zcela vyjmout a skladovat třeba v domácí chráněné garáži. Důležité je také odpojení všech elektrickcýh spotřebičů a zařízení.
 2. Skříňky a úložné boxy nechte větrat. V uzavřeném prostoru se během zimních měsíců vytvoří ideální klima pro rozvoj plísní, která může vážně narušit těsnící materiál dvířek, špatně se odstraňuje a může být nepříjemnou komplikací na začátku nové sezony. Přirozený přístup vzduchu je ostatně velmi důležitý v celém interiéru. Matrace můžete ideálně přenést domů, nebo je alespoň nechte nadzvednuté, aby vzduch mohl cirkulovat i pod lůžky. Otevřená nechte dvířka k toaletě i ke sprše.
 3. Mytí a kontrola vnějších částí včetně střechy. Karoserii karavanu umyjte, zajistěte pevné uzavření oken včetně často zapomínaného střešního okna. Žalužie, rolety nebo sítě proti hmyzu nechte raději srolované, předejdete předčasnému opotřebení pružin a zeslabení materiálu. Mytí můžete doplnit aplikací ochranného vosku nebo jiných prostředků, které zesílí odolnost vůči spádové vodě, UV záření, ale také zabrání vzniku skvrn od ptačích exkrementů a zbytků hmyzu. Při úklidu snadno odhalíte jakékoli nedostatky. Zimní sezona je ideální dobou pro zařízení oprav, dokoupení nových nebo náhradních dílů.
 4. Vyklizený a připravený karavan pak už jen stačí bezpečně ukotvit. Vyhraďte si dostatečnou plochu. Abyste předešli jednostrannému zatížení a poškození pneumatik, je dobré několikrát za zimu karavan posunout, pneumatiky ideálně nafoukněte na meximum, popřípadě naimpregnujte. Venkovní světla a přepojovací kabely ošetřete speciálním prostředkem proti korozi, mechanické pohyblivé části namažte vazelínou. Vůz zajistěte zámkem nebo řetězem.
 5. Pro dlouhodobé parkování venku dobře vybírejte prostor. Vyhněte se místům přímo pod stromy, předejdete tak možným nehodám pádem větve nebo znečištění ptáky. Skvělým prostředkem, který dokonale ochrání karavan jsou krycí plachty. Karavan je dokonale chráněný proti UV záření, větru, dešti, sněhu, ale i proti vandalům.
 6. Ideální pro zimní nocování vašeho karavanu by byla garáž. Ne každý jí však disponuje a na cestě zaparkovat ze zákona nesmíte. Dalším řešením ustájení jsou prodejci a pronajímatelé karavanů, kteří z větší části mají vhodné prostory a za poplatek vám karavan přes zimu ustájí.
 7. Skontrolujte si také, kdy vám končí technická, abyste na jaře nebyli zaskočeni před sezónou.

Zimní kempování určitě nebude pro každého, ale kdo ho zakusil s pořádně připraveným karavanem, určitě si ho náramně užil. Tipy a rady jsou shrnuty jak pro autovan, tak pro obytný přívěs.

 1. Základem zimní výbavy jsou zimní pneumatiky a sněhové řetězy. Nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat. Samozřejmě se hodí i škrabka, smetáček, dlouhý smeták na střechu a lopata na sníh, která bude užitečná zejména pokud zapadnete. Určitě neopomeňte sebou vzít i startovací kabely.
 2. Na vozidle si projděte určitě všechny gumové součástky, těsnění a hadičky, pokud jsou trochu popraskané, v mrazu by mohly dokonat. Názory na to, co použít se liší. Mastek, glycerol, silikonový olej…
 3. Před cestou doporučujeme karavan pořádně vytopit, vyvětrat všechny úložné prostory a vybavit se případným odvlhčovačem, který dneska snadno seženete v každém větším hobby marketu. Nezapomínejte kontrolovat vlhkost v rohu matrací. Zejména u starších typů karavanů hrozí, že v rozích bude díky rozdílné teplotě venku a uvnitř kondenzovat voda. Pokud se tak stane, ihned vše vysušte a vyvětrejte karavan.
 4. Pokud máte vyhřívanou odpadní nádrž na vodu, je to bez starostí, jinak se vybavte solí nebo jiným nemrznoucím roztokem, popřípadě topnou spirálou do odpadní nádrže.
 5. Nezapomeňte mít s sebou plynové lahve, které obsahují propan! Také se ujistěte, že jich máte dostatek. Počítejte s minimální spotřebou 3 kg/den. Prověřte, zda v láhvi je k Propanu přimícháno minimálně 5% butanu. Při takovém složení je používání bezpečné i při arktických teplotách. Také je fajn mít DuoControl. Díky němu nebudete muset v nočním mrazu vybíhat měnit plynovou láhev.
 6. Při kempování se ujistěte, že nestojíte pod stromy, aby na vás ještě nanapadalo více sněhu než je třeba. Důkladně odhazujte sníh kolem karavanu, z pod něj, aby byly všechny odvětrávací průduchy volné. Pokud máte markýzu, skloňte ji co nejvíce to jde, ať může případný sníh sklouzávat sám dolů. Pokud sněží hodně, sundávejte průběžně sníh i ze střechy karavanu. Také se při parkování ujistěte se, že nestojíte v cestě například silničářům.
 7. Před ustavením doporučujeme podložit nožky větším prkénkem. V případě tání se neproboříte do mělké země. V mrazech nepoužívejte ruční brzdu. Máte-li spodní zástěny, které chrání spodek karavanu před promrznutím, nikdy je nenandavejte ze všech čtyřech stran.
 8. Udržujte vnitřek vozu co nejsušší. Mokré věci nechávejte sušit venku nebo v prostorách kempu k tomu určených. Karavan pravidelně větrejte. Nechejte temperovat topení i bojler. Na podlahu doporučujeme dát koberečky. Vhodné je použít i nějaké ty “izolační kabátky” na okna.
 9. Pokud jste napojeni k elektřině, kontrolujte přívodní kabel, aby nebyl pod sněhem nebo někde přimrzlý.
 10. Před jízdou vždy skontrolujte rampouchy a sníh a všechno sundejte před jízdou dolů.

Comments are closed.