Obytné auto – Fiat Ducato – PRODÁNO
7.3.2019
Obytný přívěs – ELDDIS Riviera – PRODÁNO
11.3.2019
Zobrazit vše

Typy obytných přívěsů

Tažené karavany přicházejí ve všech tvarech a velikostech. Zde Vám upřesníme některé z různých typů, z nichž si můžete vybrat.


Tradiční karavan

Většina karavanů má jednu nápravu a délku mezi 3 a 6,5 metry. V závislosti na uspořádání interiéru v něm mohou spát 2 – 6 lidí. Obvykle mají koupelnu s WC, umyvadlem a sprchou, dále kuchyňský kout vybaveným dřezem, varnou deskou, pracovním povrchem a dalšími potřebami.

Většina karavanů, které vidíte na cestách ve Velké Británii, byla vyrobena v Británii jedním ze šesti výrobců – Bailey, Coachman, Elddis (výrobce Elddis a Buccaneer karavanů), Lunar, Swift Group (výrobce Swift, Sterling a Sprite karavanů) a Vanmaster.


Dvounápravový karavan

Větší a těžší karavany mohou být vybaveny dvěma nápravami. Díky tomu mají větší stabilitu a snadněji se tahají na silnici, ale je s nimi obtížnější manévrování při parkování v kempu nebo je parkujete zpět do garáže nebo stání.


Mini přívěsy

Tyto drobné stylové přívěsy jsou oblíbené u lidí, kteří mají malá vozidla. Klasické vozy, sportovní automobily a dokonce i triky je obvykle utáhnou bez potíží. Spaní je obvykle manželská postel pokrývající celou podlahu. Některé mají také jednoduché kuchyňky k přípravě jídel a drobné úložné prostory.


Pop-up karavany

Mnohem méně populární než kdysi, karavany se zvedací střechou, aby zvednutím poskytovaly komfortní prostor při stání v jinak malém (při jízdě) karavanu. Znamená to, že karavan má menší čelní plochu při tažení, což znamená menší odpor a lepší spotřebu paliva. Díky své malé velikosti mohou být většinou zaparkovány doma v garáži.

Nejznámější značkou je Eriba (Hymer), která už půl století vytváří tyto pop-up přívěsy.


Sklolaminátové přívěsy

Nejlehčí kompaktní GRP (často známý jako sklolaminát) karavany na trhu, v Británii je to řada Freedom karavanů. Tyto karavany jsou malé, cenově dostupné a jsou vyráběny v Polsku. Karosérie je ze sklolaminátu což je jedinečný a dlouhotrvající materiál.

Vnitřní vybavení může být zcela základní, což znamená, že jsou také poměrně lehké ve srovnání s klasickými prémiovými modely. Celkově ale tyto malé karavany dokáží poskytnout pohodlný a hodnotný start ve velkém světě karavaningu pro tisíce rodin a párů.


Skládací karavany

Budete se divit, když poprvé uvidíte malý poskládaný karavan, protože jeho majitelé jej pak rozvinou do plné výšky, plně vybaveného karavanu.

Skládací karavany jsou snadněji skladovatelné i tažené, ale musí být pokaždé rozloženy a složeny na místě v každém kempu, což může být časově náročné a trochu nepohodlnější než s konvenčním karavanem. Jen vy se musíte rozhodnout, zda je tato verze pro vás výhodnější nebo ne.


Americké “airstreamy”

Airstream vyrábí tyto slavné “stříbrné kulky”, tak milované americkými filmovými hvězdami a ty jsou nyní k dispozici s evropskou specifikací a ve velikostech vhodnějších pro evropské silnice.

Tyto elegantní transatlantické karavany nabízejí veškerý komfort v elegantním, poněkud drahém obalu. Budete také přitahovat pozornost všude tam, kde zaparkujete v tomto ikonickém luxusu.


Páté kolo

Tyto výrazné karavany pocházejí z USA, ale nyní jsou vyráběny také v Británii. Místo normálního tažného zařízení pro karavany, mohou být vlečeny pouze na pickupech se speciálním zařízením se správným kloubovým tažným zařízením.

Některé z nich nabízejí obrovské množství obytného prostoru a některé dokonce mají výsuvné části, které poskytují ještě větší prostor.

Comments are closed.